Połączenia

 0    17 informačný list    dmrt420
stiahnuť mp3 vytlačiť hrať Skontrolujte sa
 
otázka język polski Odpoveď język polski
Połączenia
začať sa učiť
W budowie maszyn wiążą elementy składowe tak, że mogą wspólnie się poruszać oraz przenosić obciążenia.
Połączenia nierozłączne
začať sa učiť
To takie, w których przy rozłączeniu połączenia łączniki i (lub) części łączone ulegają uszkodzeniu.
Połączenia rozłączne
začať sa učiť
To takie, które można rozłączać i łączyć ponownie bez uszkodzenia części złączonych i łączników. Dzielą się na spoczynkowe i ruchome wzg. siebie.
Podział połączeń
začať sa učiť
Patrz zdjęcie.
Połączenia nitowe
začať sa učiť
Połączenia, najczęściej blach lub elementów konstrukcji stalowych - dźwigarów, wsporników, wiązarów itp, za pomocą łączników zwanych nitami. Połączenia tego typu zostały współcześnie wyparte przez połączenia spawane i zgrzewane.
Połączenia spawane
začať sa učiť
Połączenie spawane powstaje w wyniku nadtapiania brzegów łączonych części i wprowadzenia stopionego metalu dodatkowego w miejsce łączenia; materiały te po ostygnięciu tworzą spoinę, wiążącą części w jedną całość.
Połączenia lutowane
začať sa učiť
Polegają na łączeniu metali, pozostających w stanie stałym, za pomocą roztopionego metalu dodatkowego (spoiwa), zwanego lutem.
Połączenia zgrzewane
začať sa učiť
Połączenia metali i tworzyw sztucznych przez miejscowe dociskanie łączonych elementów przy jednoczesnym podgrzewaniu wystarczającym do doprowadzenia łączonych materiałów do stanu plastyczności (ciastowatości).
Połączenia klejone
začať sa učiť
Połączenia, w których wykorzystuje się adhezyjne właściwości substancji klejowych. Klej wnika w drobne pory (nierówności) na powierzchni materiału, po czym zastyga.
Połączenia wciskowe
začať sa učiť
Powstają w wyniku montażu części o większym wymiarze zewnętrznym (np. czopa wałka) z częścią obejmującą (oprawą) o mniejszym wymiarze wewnętrznym.
Połączenia kształtowe
začať sa učiť
Połączenia części współpracujących oraz ustalenie ich wzajemnego położenia uzyskuje się poprzez odpowiednie ukształtowanie ich powierzchni (w połączeniach bezpośrednich) lub zastosowanie dodatkowych łączników (w połączeniach pośrednich).
Rodzaje połączeń wciskowych
začať sa učiť
Wtłaczane, Skurczowe
Rodzaje połączeń kształtowych
začať sa učiť
Wpustowe, wielowypustowe, klinowe, sworzniowe, kołkowe
Połączenia gwintowe
začať sa učiť
Są połączeniami kształtowymi rozłącznymi najczęściej stosowanymi w budowie maszyn. Zasadniczym elementem połączenia gwintowego jest łącznik, składający się zazwyczaj ze śruby i nakrętki lub wkręt.
Połączenia gwintowe śrubowe
začať sa učiť
W tego rodzaju połączeniach śruba (1) i nakrętka (3), łączą dwa lub więcej elementów. Elementy te w miejscu łączenia są przewiercane, tak by otwór mieścił śrubę z pasowaniem luźnym.
Połączenia gwintowe dociskowe (wkrętowe)
začať sa učiť
w tego rodzaju połączeniach wkręt (1) (lub śruba) przytwierdza jeden element złącza (2) do drugiego (3). W elemencie (3) nawiercony jest otwór z naciętym wewnętrznym gwintem, w który wkręcany jest wkręt.
Podstawowe parametry gwintu walcowego
začať sa učiť
średnica gwintu d, skok gwintu P, zaokrąglenie szczytu i dna bruzdy gwintu R

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.