5. Pojęcia, definicje

 0    20 informačný list    deathkar1na
stiahnuť mp3 vytlačiť hrať Skontrolujte sa
 
otázka język polski Odpoveď język polski
ruch pokoleniowy w literaturze (zwłaszcza poezji) polskiej lat 70. XX w.; jego przedstawiciele wzywali do przedstawiania prawdziwego obrazu rzeczywistości społecznej i występowali przeciwko propagandowej nowomowie w środkach masowego przekazu.
začať sa učiť
Nowa Fala
gatunek epiki obejmujący krótkie utwory prozatorskie, zazwyczaj o zwartej kompozycji i jednowątkowej fabule, charakteryzujące się dynamiczną akcją z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym oraz puentą.
začať sa učiť
nowela
określenie języka podporządkowanego celom i potrzebom totalitarnego państwa, stosowane wobec narzucających zideologizowany obraz świata wypowiedzi propagandowych w krajach tzw. realnego socjalizmu.
začať sa učiť
nowomowa
gatunek liryczny wywodzący się ze starożytnej greckiej pieśni chóralnej. Utrzymana w podniosłym tonie. antyczna sławiła triumfatorów igrzysk olimpijskich i wojennych bohaterów. Mitologia i literatura klasyczna.
začať sa učiť
oda
w sztuce i literaturze europejskiej zainteresowanie życiem i kulturą Wschodu oraz czerpanie z niej tematów lub motywów. Tendencja ta była popularna w romantyzmie oraz na przełomie XIX i XX w.
začať sa učiť
orientalizm
tekst zawierający opis wydarzeń, których autor był świadkiem, oparty na jego wspomnieniach i przeżyciach, pisany z pewnego dystansu czasowego, często bez zamiaru publikacji.
začať sa učiť
pamiętnik
o charakterze dydaktycznym, propagujący wzory postępowania związane z odgrywaniem określonych ról społecznych.
začať sa učiť
parenetyczny
wywodzący się ze starożytnej retoryki sposób przedstawiania zjawisk i kwestii w podniosłym stylu, silnie nacechowanym uczuciami (np. gniewu, namiętności, smutku) w celu wywołania wzruszenia lub oburzenia u odbiorcy.
začať sa učiť
patos
sztuka przekonywania, nakłaniania do czegoś, sugerowania pożądanych interpretacji i ocen.
začať sa učiť
perswazja
gatunek liryki nawiązujący do starożytnej tradycji łączenia poezji i muzyki. Cechuje: podział na strofy, rytmiczność i śpiewność, występowanie powtórzeń (refrenu). (m.in. pieśni biesiadne, miłosne, powitalne i pożegnalne, religijne)
začať sa učiť
pieśń
Gatunek poezji narracyjnej; łączy elementy liryki i epiki, obejmuje dłuższe utwory wierszowane utrzymane w tonie żartobliwym i ironicznym. Autor przedstawia w nich swoje poglądy i polemizuje z przeciwnikami ideowymi
začať sa učiť
poemat dygresyjny
gatunek epiki wierszowanej będący parodią eposu bohaterskiego, powstał w starożytności, rozwijał się w epokach późniejszych aż do oświecenia; poemat, w którym błahy temat przedstawiony jest w sposób patetyczny w celu osiągnięcia efektu komicznego.
začať sa učiť
poemat heroikomiczny
kierunek w polskiej poezji lat 60. i 70., którego przedstawiciele uprawiali w utworach różnego rodzaju gry językowe, rozbijali skostniałe struktury i odświeżali znaczenia słów, a także demaskowali fałsze i nadużycia totalitarnej nowomowy.
začať sa učiť
poezja lingwistyczna
wielobóstwo, wiara w istnienie wielu bogów, w przeciwieństwie do monoteizmu. Charakter politeistyczny miała większość religii starożytnych.
začať sa učiť
politeizm
charakteryzuje się m.in. zatarciem granic między kulturą wysoką a popularną, traktowaniem twórczości jako zabawy, odrzuceniem kryterium oryginalności, naśladowaniem i przekształcaniem innych stylów i dzieł.
začať sa učiť
postmodernizm
ukształtowany w oświeceniu gatunek prozy narracyjnej; należą do niego zazwyczaj krótkie opowieści z pogranicza prozy fabularnej i eseju filozoficznego, których fabuła służy ilustracji poglądów filozoficznych lub moralnych.
začať sa učiť
powiastka filozoficzna
najważniejszy gatunek epicki w literaturze nowożytnej, obejmujący utwory prozą, w których występuje narrator (pierwszo- lub trzecioosobowy), przedstawiający fabułę – czyli ciąg wydarzeń z udziałem bohaterów – rozgrywającą się w świecie przedstawionym.
začať sa učiť
powieść
powieść, której fabuła rozgrywa się w minionej epoce; jej autor stara się uwzględnić prawdę historyczną, choć może opowiadać o fikcyjnych postaciach i wydarzeniach. Gatunek ten rozwinął się w romantyzmie i przeżywał rozkwit w drugiej połowie XIX w.
začať sa učiť
powieść historyczna
gatunek z pogranicza epiki i liryki, który rozwinął się w romantyzmie; jego pełna dramatyzmu akcja skupia się na bohaterze, który często jest samotnym buntownikiem o tajemniczej biografii.
začať sa učiť
powieść poetycka
powieść o charakterze wychowawczym lub agitacyjnym, propagująca doraźne cele ideologiczne lub polityczne; często zawiera fragmenty publicystyczne, w których narrator lub jeden z bohaterów bezpośrednio wykłada poglądy autora.
začať sa učiť
powieść tendencyjna

Ak chcete pridať komentár, musíte byť prihlásený.